• Základná škola v Kalinkove so sídlom na Školskej ul. 194 v Kalinkove je škola s vyučovacím jazykom slovenským. Škola je od 1.1.2024 plnoorganizovaná, s právnou subjektivitou. Zriaďovateľom je obec Kalinkovo. Súčasťou školy  je školský klub detí.

Škola poskytuje vzdelávanie žiakom od školského roku 1961/1962. V školskom roku 2021/2022 je na škole osem ročníkov a tri oddelenia ŠKD. Takmer 90 % žiakov tvoria obyvatelia obce Kalinkovo. V dôsledku mohutnej výstavby v okolí obce Kalinkovo postupne pribúdajú aj žiaci z okolitých obcí. Momentálne má škola 155 žiakov v deviatich triedach, z toho 22 detí má diagnostikované špeciálno-pedagogické potreby.

Na výchovno-vzdelávací proces sa využíva 10 klasických tried v budove školy, dve odborné učebne, herňa ŠKD s čitárňou. Triedy sa v popoludňajšom čase využívajú ako herňa a klubovňa ŠKD. V herni je zriadený oddychový čitateľský kútik, kde majú žiaci k dispozícii literatúru a zónu oddychu s tuli vakmi. Škola nemá k dispozícii telocvičňu. Hodiny telesnej a športovej výchovy sa realizujú na školskom dvore a mulfikunkčnom ihrisku.

Škola prešla v roku 2023 revitalizáciou. Realizovala sa prestavba a prístavba, čím sa zväčšila kapacita základnej školy. Priestory školy sú zariadené novým funkčným nábytkom. Školský dvor je pravidelne udržiavaný a veľkorysý vzhľadom na počet žiakov. Altánok využívajú žiaci ako vonkajšiu učebňu v prípade priaznivého počasia. V tomto školskom roku sme využili financie z projektu ZSE a zriadili sme oddychový kútik s pitnou fontánou vo vonkajších priestoroch školy. Od školského roku 2015/2016 pribudlo na dvore multifunkčné ihrisko, ktoré prispieva k skvalitneniu výuky telesnej výchovy.

Výchovno-vzdelávací proces zabezpečuje kolektív 15 pedagógov. Vedenie školy poskytuje všetkým zamestnancom možnosť systematického vzdelávania sa. Zamestnanci sa zúčastňujú vzdelávacích aktivít aj mimo kontinuálneho vzdelávania, predovšetkým účasťou na ďalších vzdelávacích podujatiach organizovaných Metodicko-pedagogickým centrom v Bratislave.

Škola spoluvytvára kultúru obce, zapája so do obecných akcií, pripravuje programy pre seniorov a plní svoju socializačnú funkciu v komunite obce.

Škola ponúka výchovne vyvážené prostredie, v ktorom je žiak pre učiteľa partnerom. Učíme deti, aby sa nebáli vysloviť svoj názor na čokoľvek a vedeli svoje postoje a názory argumentovať. Vedieme ich k systematickej práci, ale rozvíjame aj sociálne zručnosti – vedieť sa kultúrne a slušne správať v škole aj na verejnosti, snažíme sa, aby sebavedomie našich žiakov bolo zdravé a podložené schopnosťami, zručnosťami a vedomosťami. Škola ponúka predovšetkým kvalitnú výchovu a vzdelávanie. Cez Školský vzdelávací program akceptuje potreby a schopnosti žiakov, aby sa ich talent a mozgový potenciál rozvíjal podľa záujmu žiakov, rodičov, ale aj podľa požiadaviek a potrieb danej spoločnosti.

Naša škola sa otvára smerom k verejnosti, prezentuje ju a propaguje jej kvality. Škola integruje vysoký počet žiakov so špeciálno-vzdelávacími potrebami.

V oblasti mimo vyučovacích aktivít rozvíjame talent a záujmy žiakov prostredníctvom širokej škály krúžkov, kurzov, zapájaním žiakov do vedomostných súťaží, súťaží zručností, olympiád a mimoškolských aktivít.

• Základná škola Kalinkovo
      • Školská 194 90043 Kalinkovo Slovakia
      • Zástupca riaditeľky: Mgr. Daniel Sládek, zastupca@zs-kalinkovo.sk
      • Riaditeľ ZŠ: PaedDr. Slavka Turková , riaditel@zs-kalinkovo.sk, tel. č. 0948 86 76 97